ICM kalkulaataarii: qooda qoodamaa turtii, gatiiwwan fi gatii saphaphoo gargaarsaa

Gamaagala keessatti, chipiinni maallaqa miti. Chipii giddugaleessaan yoo sadii xumuraa 50/30/20 kaffalaa jiran, hogganaan chipii qooda qoodamaa 38.4% baankii badhaasaa qaba, 50% miti. Independent Chip Model (ICM) lakkoofsa chipii fi kaffaltii kamiyyuu gara qooda qoodamaa taphataa tokkotti jijjiira, akkasumas karaa beekamaa gatii walii galtee murteessuudha.

Qindii Chipii

Mukkarsa hafan kennuuf (1ffaa, 2ffaa…)

Akkaataa ICM hojjetu

Moodelni kun akkaataa itti taphataa tokko tokko mo'annoo taphni xumura qabu qooda isaa chipii irratti hundaa'e qabu akka qabu hima. Sadarkaa lammaffaanis taphatoota hafe gidduutti akkuma kanaan adeemsi itti fufa, sadarkaa sadarkaan gara badhaasaa gadi bu'a. Hundi isaa xumura taphni itti xumuramu walitti qabamee, chipii hundi qooda qoodamaa isaa argata. Skillii, bakka taphataa fi blindii hin ilaalu, kanaafuu bu'uura, odeeffannoo dursee kennu miti.

Kardii sadii dhumaati

Madaallii, akka qooda qoodamaatti: 50% / 30% / 20%. ICM modela Malmuth-Harville irratti hundaa'e, qooda qoodamaa sirrii, simulaashinii 200,000 irratti mirkaneffame.
TaphataaChipiiQooda chipiiQooda qoodamaa ICM poolii keessaaQooda chip-chop
Taphataa 15,00050.0%38.4%40.0%
Taphataa 23,00030.0%32.8%32.0%
Taphataa 32,00020.0%28.9%28.0%

Taphatuu chipii hunda qabu chipii gura qaba, garuu 38.4% qooda qoodamaa poolii qaba; taphatuu chipii xiqqaa qabu, chipii gura tokkoo qabu, 28.9% qooda qoodamaa qaba. Badhaasaafi chipiin wal qixa hin ta'an: taphatuu chipii xiqqaa qabu kunoo sadarkaa sadihoo argachuun mirkaneffameera, taphatuu hogganaa immoo sadarkaa tokkoo caalaa hin mo'atu.

Kardii jalqabaa sadii: Maaltu chipii hunda kaa'uu himoo qaraa caalaa baasii guddaa godha?

Akka lakkoofsa chipii afur wal qixa ta'anii fi milkaa'ina sadii jiruu, all-in gochuun chipii hunda kaa'uu waliin wal qixa ta'e qooda qoodamaa 65.2% baasii milkaa'inaa guutuu argachuuf ni barbaachisa, 50% miti. Milkaa'uun qooda kee poolii irraa 25.0% gara 38.3% ol guusa; kufuun immoo gara hin jirreetti hiricha. Chipiiwwan itti milkaaftan chipiiwwan itti gadi fageenya qabu caalaa gatii xiqqaa qabu.

Yeroo balonaa xumuraa, taphattoonni kudhan yoo jiran kan afurtaman kaffaltii argatan, walfakkaatuun 66.4% gatii argachuu qaba. Sadiin yoo jiran hundi kaffaltii argatan, 57.1% gatii argachuu qaba.

Madaallii, akka qooda qoodamaatti: 50% / 30% / 20%. ICM modela Malmuth-Harville irratti hundaa'e, qooda qoodamaa sirrii, simulaashinii 200,000 irratti mirkaneffame.
TaphataaChipiiQooda chipiiQooda qoodamaa ICM poolii keessaaQooda chip-chop
Taphataa 14,00040.0%33.6%40.0%
Taphataa 23,00030.0%29.5%30.0%
Taphataa 32,00020.0%23.6%20.0%
Taphataa 41,00010.0%13.3%10.0%

Gochaa: ICM yookiin hiruu chipii

Chip chop karoora kaa'uu hundaaf qooda gatii xiqqaa hanga ammaa kennamuu qabu plus qooda hafee lakkoofsa chipii isaaniitiin wal qixxee ta'een kennu. Karoora guddaa gargaara: sadarkaa sadii dhuma irratti, hoggansaan chip chop irratti 40.0% fudhata, ICM irratti immoo 38.4%. ICM deal karoora hundaaf qooda qoodamaa isaaniitiin kaffala.

Madaallii, akka qooda qoodamaatti: 30% / 20% / 14% / 10% / 8% / 6% / 5% / 4% / 3%. ICM modela Malmuth-Harville irratti hundaa'e, qooda qoodamaa sirrii, simulaashinii 200,000 irratti mirkaneffame.
TaphataaChipiiQooda chipiiQooda qoodamaa ICM poolii keessaaQooda chip-chop
Taphataa 14024.2%16.8%20.7%
Taphataa 23018.2%14.8%16.3%
Taphataa 32515.2%13.6%14.1%
Taphataa 42012.1%12.2%11.8%
Taphataa 5159.1%10.6%9.6%
Taphataa 6127.3%9.5%8.3%
Taphataa 7106.1%8.6%7.4%
Taphataa 884.8%7.7%6.5%
Taphataa 953.0%6.2%5.2%

Gaaffiiwwan

ICM jechuun maalii? Poker keessatti.

Independent Chip Model: karaa chipii karoora toronootii gara qooda maallaqa gatiiitti jijjiiruuf, karoora hundaaf carraa mo'achuu isaaniitiin qooda chipii isaaniitiin qixxee ta'uuf jedhanii ilaaluun.

Himoo potii all-in bubble irratti waamuu koo qooda qoodamaa hoo? Akkamitti?

Karoora afur qixxee ta'anii fi sadii kaffalamaa jiran, 65.2% karoora akka isa keetii ta'een. Lakkoofsa sirrii kun karoora hunda fi gatiiwwan irratti hirkata: kalkileetara keessatti qabi.

ICM deal haqaaqii qabaa?

Haqaaqii qaba jechuun karoora hundaaf chipii qofa mo'atuu isaanii murteessu jedhanii ilaaluun. Karoora cimaa qabuun tapha itti fufuu filachuu danda'a; chip chop karoora hoggansa chipii ICM caalaa gatii guddaa kaffala.

Poker toronootii tapha dandeettii fi carraa maallaqa dhugaatiin qabuudha. Yoo gammachuu dhaabbate, gargaarsa bilisaa ni argama. Akka lakkoofsa hundi itti lakkaa'amuu methodology ilaali.

Haaromfame: